5 powodów, przez które nadal nie przeniosłeś swojej działalności do spółki

5/5 - (1 vote)

Prowadzisz swój biznes już jakiś czas. Pewnie niejedno zlecenie przyprawiło Cię o bezsenną noc. Być może myślałeś o tym, że jak firma się rozwinie, to kiedyś pomyślisz o przesiadce na spółkę. Bo podobno bezpieczniej, choć do końca nie jesteś przekonany, co to znaczy. Może „kiedyś” już nadeszło. Może nawet zacząłeś zgłębiać temat. Dowiadywać się, czy w ogóle da się przenieść prowadzoną działalność do spółki. Jak się to odbywa, jak długo trwa i ile kosztuje. 

Z jakiegoś powodu (lub powodów) nadal jesteś w dokładnie tym samym miejscu i pewnie dlatego czytasz ten wpis.  Kiedy warto zastanowić się nad przeniesieniem działalności gospodarczej do spółki i wnieść przedsiębiorstwo aportem do spółki, opisuję w TYM ARTYKULE.

Przywiązanie do taniej księgowości

Od samego początku korzystasz z pomocy tej samej księgowej lub księgowości internetowej z poczuciem, że taniej nigdzie nie będzie. Być może sam zajmujesz się księgami albo prowadzi je ktoś z rodziny lub po znajomości. Wydatki na księgowość są niewielkie i dobrze Ci z tą myślą. 

Prowadząc biznes w formie spółki – zwłaszcza z o. o., tak tanio nigdy nie będzie. Zgoda. Związane jest to z koniecznością prowadzenia pełnych ksiąg, planów kont i sporządzaniem sprawozdań. Zastanów się jednak, czy oszczędność rzędu kilkuset złotych miesięcznie powinna nastąpić właśnie w tym obszarze? Dobra księgowa, zwłaszcza znająca specyfikę Twojej branży to podstawa. Nie musisz mieć żadnego pojęcia o księgowaniu w spółkach. Ponosisz wyższy koszt, aby nie musieć się nad tym zastanawiać. Bezpieczeństwo ma swoją cenę. Jeżeli Twoją firmę stać na poniesienie tych kosztów, skończ z sentymentami. Dobra księgowość nie tylko musi rozumieć Twój biznes, ale oszczędzać dla Ciebie więcej, niż kosztuje obsługa.

Słuchasz pseudodoradców z grup biznesowych

Grupy i fora internetowe, na których moderatorzy dbają o to, żeby nie były to tylko słupy ogłoszeniowe spamerów, mają dużą wartość. Można na nich szybko uzyskać odpowiedzi najczęstsze i powtarzające się problemy np. na drodze zakładania spółki. Pamiętaj jednak, że większość użytkowników bazuje wyłącznie na własnych (pozytywnych lub negatywnych) doświadczeniach. Często bez podawania szczegółów, które są istotą tego, dlaczego coś się udało, albo wręcz przeciwnie. Roztrząsanie złożonych problemów niekoniecznie przez znawców tematu, często przynosi więcej szkód niż korzyści. Pamiętaj, że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, która jednakowo sprawdzą się u każdego.

Korzystaj z wiedzy i wartości grupy, ale zachowaj czujność i umiejętność krytycznej oceny opinii i udzielanych rad. 

Brak świadomości ryzyka i odpowiedzialności

Masz poczucie względnego komfortu i jesteś przywiązany do formy biznesu, której zasady opanowałeś. Wychodzisz z założenia, że może i w tym przypadku sprawdzi się zasada, że „lepsze jest wrogiem dobrego”. Skoro do tej pory nie wydarzyło się nic takiego, co popchnęłoby Cię do decyzji o przeniesieniu swojej działalności do spółki, to czy czy jest czym zaprzątać sobie głowę?

Nie zapominaj, jak wysoka jest stawka. Ryzykujesz wszystkim, co posiadasz. Dom, mieszkanie, samochód, oszczędności, które nie rzadko są wspólnym dorobkiem małżonków. Proces upadłości, czy to konsumenckiej, czy przedsiębiorcy, to trzęsienie ziemi dla całej rodziny. Zapewniam, nie warto być Polakiem mądrym po szkodzie.

Strach przed nową, nieznaną formą działalności

Strach to prowadzić dużą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Poważnie. Prowadzenie biznesu w formie spółki to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo spółka to oddzielny podmiot, który może nie tylko posiadać swój majątek, ale przede wszystkim ponosić odpowiedzialność za długi. Przeniesienie działalności do spółki pozwala odseparować majątek przedsiębiorstwa od majątku prywatnego. A co najważniejsze zdejmuje (w stopniu zależnym od wyboru spółki) odpowiedzialność z przedsiębiorcy za zobowiązania związane z prowadzeniem biznesu. 

Oczywiście, w każdym typie spółki obowiązują inne reguły gry. Ale jest to do opanowania i jak ze wszystkim, jest to kwestia wprawy. Nie musisz zgłębiać fachowej literatury na temat interesującego Cię typu spółki. Od tego są fachowcy. Warto skorzystać z konsultacji z radcą prawnym, który przedstawi korzyści i ryzyka związane z prowadzeniem działalności działalności w formie interesujących Cię typów spółek. Wyjaśni jak wygląda zarządzanie w spółce i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Wartość konsultacji prawnych wbrew obiegowym opiniom nie jest oderwana od rzeczywistości. 

Twoja druga noga to księgowość – konicznie taka, gdzie księgowi zajmują się spółkami. 

O tym, jak odnaleźć się po przejście z działalności gospodarczej na spółkę przeczytasz w tym ARTYKULE. A jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o. o., to na blogu Zarząd w spółce z o. o. mec. Anety Kułakowskiej znajdziesz odpowiedź na każde pytanie. 

Przeświadczenie, że spółka jest dla dużych

To chyba największy mit. System S24, w którym przez Internet w zaledwie 30 minut można założyć spółkę, umożliwia każdemu początkującemu rozpoczęcie działalności w formie spółki. Zresztą spółka z o. o. stała się bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej bo łączy niski próg wejścia z bezpieczeństwem i ograniczeniem odpowiedzialności jej wspólników. Rozpoczęcie działalności w formie spółki nigdy nie było prostsze i tak łatwo dostępne, jak teraz. Wystarczy dostęp do internetu.

Dlatego tym bardziej przedsiębiorcy, prowadzący dochodowe biznesy w formie jednoosobowej działalności nie powinni być sentymentalni i przestać zwlekać z przesiadką na spółkę. Aport, czyli czynność polegająca na przeniesieniu działalności gospodarczej do spółki na podstawie umowy, to jedna z możliwości. Sprawdzi się w przede wszystkim w przypadku firm rodzinnych. Nie tylko u jednoosobowych, ale i spółek cywilnych. Co więcej, nie jest to tak skomplikowany proces, może Ci się wydawać. 

Podobnie jak Paul Jarvis, autor książki „Firma, czyli Ty” (którą gorąco Ci polecam), jestem zdania, że w pewnym momencie musisz oddzielić firmę od siebie. Możesz to zrobić na trzy sposoby: wnieść przedsiębiorstwo jako aport do spółki, przekształcić działalność w spółkę lub zamknąć działalność i rozpocząć działalność w formie spółki.

A co Ciebie blokuje przed podjęciem decyzji o przeniesieniu działalności gospodarczej do spółki? Zachęcam do dorzucenia swojej propozycji w komentarzu.

Jeżeli myślisz o przeniesieniu swojej działalności do spółki i chcesz skorzystać z konsultacji w tym zakresie – napisz na kontakt@odfirmydospolki.pl


Zapisz się do newslettera aby odebrać DARMOWY EBOOK:

Przeniesienie działalności gospodarczej do spółki
w 11 krokach

1 komentarz do “5 powodów, przez które nadal nie przeniosłeś swojej działalności do spółki”

Dodaj komentarz