7 blogów, które powinieneś poznać przed przesiadką z działalności gospodarczej na spółkę

Rate this post

Prowadzisz firmę – jednoosobową działalność gospodarczą i czujesz, że nadszedł czas na zmianę formy prowadzonego biznesu? Być może już podjąłeś decyzję do jakiej spółki przenieść swój biznes. A może dopiero poszukujesz najlepszego modelu biznesowego. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak wygląda od kuchni prowadzenie biznesu w formie spółki. Dobrze znać plusy i minusy i ustrzec się przed popełnieniem podstawowych błędów.

Blogi, które chcę Ci polecić są pisane przez prawników, ale nie dla prawników – tylko dla ludzi. Niezależnie czy chcesz przekształcić swoją działalność w spółkę, czy przenieść ją do spółki tzw. aportem, będziesz musiał nauczyć się gry na nowych zasadach. Każdy z wymienionych blogów zawiera zasady rozgrywki. Kolejność blogów jest alfabetyczna.

1. Komandytowa.pl

Jeżeli zamierzasz przenieść działalność do spółki komandytowej (lub wersji hybrydowej: z o. o. – komandytowej), lepiej trafić nie mogłeś. Serwis Komandytowa.pl tworzy radca prawny Aleksander Gałek i doradca podatkowy Wojciech Kaptur. Sądzę, że wielu z Was kojarzy to charakterystyczne logo na żółtym tle. Znajdziesz tu zarówno podstawowe informacje na temat spółki komandytowej, szczegóły dotyczące odpowiedzialności wspólników, opodatkowania i funkcjonowania spółki oraz porcję aktualności. Artykuły są krótkie, zwięzłe i napisane prostym językiem. Autorzy portalu wydali także książkę: Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach, która zbiera świetne recenzje wśród przedsiębiorców.

2. Podatki w spółkach

Nawet najdoskonalsza konstrukcja prawna potrafi runąć przez ogon w postaci podatków. Nie bez powodu mówi się, że pewne są tylko śmierć i podatki. Blog Podatki w spółkach został założony przez Panią Mecenas Małgorzatę Gach. Interesują Cię podatki w konkretnej spółce? Na blogu w łatwy sposób możesz wyfiltrować wpisy dotyczące interesującego Cię typu spółki. Pani Mecenas napisała również książkę o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę oraz innych metodach zamiany działalności gospodarczej na spółkę. To m.in. tej książce powstał mój blog. Pani Mecenas, dziękuję za inspirację!

3. Podatkowe rozliczenia

Tak naprawdę, to 3w1. Panią Annę Leńczowską, która od wielu lat zajmuje się podatkami i księgowością można słuchać w podcaście, oglądać na YouTube lub tradycyjnie przeczytać jej wpisy na blogu. Dużo konkretnej wiedzy i przykładów dla przedsiębiorców, także na temat spółki komandytowej i spółki z o. o. Jaki ZUS płaci wspólnik w spółce komandytowej? Czy możliwe jest kwartalne rozliczanie VAT-u w komandytowej? Odpowiedzi na blogu Podatkowe rozliczenia.

4. Prosta spółka akcyjna

Nowy typ spółki, którym warto się zainteresować. Pojawiają się głosy, że prosta spółka akcyjna wyprze i zastąpi spółkę z o. o. Prosta spółka akcyjna rozgości się w naszej rzeczywistości prawnej dopiero w 2021 roku, ale na blogu Prosta spółka jest już całkiem sporo artykułów. Może ktoś z Was będzie pionierem i zdecyduje się na kontynuowanie działalności właśnie w tej formie.

5. Przekształcenie w spółkę z o. o.

Jest kilka sposobów na to, aby zmienić formę prawną działalności w trakcie jej prowadzenia. Najpowszechniejszym jest właśnie przekształcenie. Pan Mecenas Marcin Bartyński prowadzi bloga od 2013 r. To prawdziwa kopalnia wiedzy i drobiazgowych przypadków. Łączna liczba pobrań poradników, które znajdują się na blogu (m.in. o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o. o.) przekracza 50 000! Ta liczba robi wrażenie.

6. Rejestracja spółki z o. o.

Na blogu Mecenasa Błażeja Sarzalskiego znajdziesz wszystko na temat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli myślisz o tym, aby prowadzić swoją działalność właśnie w tej formie, bardzo dobrze trafiłeś. Wpisy na blogu są chętnie komentowane, bo kto nie chciałby się dowiedzieć, jak uniknąć składek ZUS, prowadząc spółkę? Mimo że w tym roku, Pan Mecenas zakończył publikowanie wpisów na blogu i przesiadł się na głębsze wody, artykuły stale przyciągają nowych czytelników.

7. Zarząd w spółce z o. o.

Czy w Internecie jest miejsce dla dwóch kapitalnych blogów o spółce z o. o.? Zdecydowanie tak. Pani Mecenas Aneta Kułakowska – autorka bloga Zarząd w spółce z o. o., ratuje z opresji wspólników oraz osoby, które pełnią funkcję członków zarządu w spółkach z o. o. Masz problem z uchwałą, wypełnieniem formularza do KRS, pełnomocnictwem do głosowania na walnym zgromadzeniu wspólników? Jestem pewna, że na blogu Pani Mecenas szybko znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.

To moja lista top-blogów, które regularnie odwiedzam i które polecam Tobie. Niezależnie od tego, czy chcesz przekształcić swoją działalność gospodarczą, przenieść ją do spółki aportem czy od początku prowadzić firmę w formie spółki. Autorzy dzielą się swoją praktyczną wiedzą, piszą zrozumiałym językiem i nie zostawiają pytań bez odpowiedzi.

Czy według Ciebie jakiegoś bloga lub portalu brakuje w tym zestawieniu?

A może znasz któryś z powyższych blogów i jego autor przekonał Cię do konkretnego typu spółki?

Napisz w komentarzu i koniecznie zamieść link do bloga lub portalu, który okazał się dla Ciebie wartościowy i przydatny.

Zapisz się do newslettera aby odebrać DARMOWY EBOOK:

Przeniesienie działalności gospodarczej do spółki
w 11 krokach

1 komentarz do “7 blogów, które powinieneś poznać przed przesiadką z działalności gospodarczej na spółkę”

Dodaj komentarz