7 rzeczy, których nie wiesz o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki aportem.

Rate this post

Pewnie nie raz natknąłeś się na informacje i artykuły o zagrożeniach, z jakimi wiąże się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Być może słyszałeś, a może nawet przekonałeś się na własnej skórze, że za długi firmowe odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Co to znaczy?
Oznacza to, że nie ma czegoś takiego jak majątek firmowy, który jest wyodrębniony od Twojego prywatnego majątku (samochód, dom, mieszkanie, działka, motocykl, lokaty i oszczędności).
Zapytasz, czy z powodu zachwianej płynności w firmie, sytuacji kryzysowej jak chociażby trwająca pandemia, zamrożenia środków możesz stracić swoje mieszkanie, samochód, prywatne oszczędności? Jak najbardziej tak!

Zapamiętaj – otwierając działalność gospodarczą, wchodzisz w związek bez opcji intercyzy. Musisz założyć, że to, co masz oraz to, co zamierzasz mieć – możesz stracić, gdy popełnisz błąd mający konsekwencje finansowe.

Błądzić jest rzeczą ludzką, ale jeżeli możesz ograniczyć skutki błędów, 
które z pewnością popełnisz, dlaczego nie spróbować?

Nie jestem przeciwnikiem jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy obecnych zachętach i ulgach na start to najlepszy wariant, aby zacząć.

Z wykształcenia jestem prawnikiem, a nie ogrodnikiem. Ale dostrzegam pewną zależność. Jeżeli roślina się ukorzeni i zaczyna uwierać ją ciasna osłonka, trzeba przesadzić ją do większej donicy i zapewnić warunki do wzrostu. Tak samo jest z firmą, którą prowadzisz. Gdy nadejdzie właściwy moment, nie ryzykuj – przenieś swoją działalność do spółki.

Zapytasz jak? Aportem!

Co musisz wiedzieć o aporcie?

1. Wnosząc firmę aportem do spółki, przestajesz odpowiadać swoim majątkiem za długi firmy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie powinieneś odkładać decyzji o rozdzieleniu swojego majątku prywatnego od firmowego. Wniesienie Twojego przedsiębiorstwa do założonej spółki aportem będzie miało ten skutek, że nie będziesz odpowiadał za długi, które powstaną w związku z kontynuacją działalności Twojego przedsiębiorstwa. Nasze prawo przewiduje, że odpowiedzialność (zwłaszcza za długi) mogą ponosić nie tylko osoby fizyczne, ale także spółki, ewentualnie ich wspólnicy. Typom spółek, do których najbardziej opłacalne i bezpieczne będzie wniesienie przedsiębiorstwa aportem, zostanie poświęcony niejeden artykuł na blogu. Wniesienie aportem jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki to skuteczny a mimo to rzadko wykorzystywany sposób na to, aby nie ponosić odpowiedzialności za długi firmowe.

2. To Ty decydujesz, kiedy firma zostanie wniesiona do spółki

To Ty, jako właściciel swojej firmy masz największy wpływ na to, jak szybko Twoja firma zostanie przeniesiona do wcześniej utworzonej spółki. Ty ustalasz dzień, w którym przed notariuszem firma zostanie wniesiona aportem. W przeciwieństwie do przekształcenia działalności w spółkę, wniesienie działalności aportem odbywa się w formie jednorazowej czynności przed notariuszem.
Czynności, które dotyczą przedsiębiorstwa – sprzedaż, darowizna lub właśnie aport do spółki muszą nastąpić w formie pisemnej – ale uwaga, z podpisem notarialnie poświadczonym. A gdy w środkach trwałych firmy będzie znajdowała się nieruchomość (lokal biurowy, mieszkanie, działka), aport będzie miał formę aktu notarialnego.

3. Wniesienie firmy aportem nie oznacza skomplikowanej procedury, na którą nie masz wpływu

Nie zrozum mnie źle. Aby wnieść swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki, musisz się do tego dobrze przygotować. Wymaga to czasu i zaangażowania. Będziesz musiał zidentyfikować wszystkie składniki swojego przedsiębiorstwa, takie jak: pracownicy i osoby współpracujące, klienci, umowy, stan magazynowy, środki trwałe, leasingi itp. Jednak w przeciwieństwie do procesu przekształcenia firmy w spółkę, będziesz czynnym uczestnikiem każdego etapu. W procedurze przekształcenia — ze względu na stopień jej skomplikowania — byłbyś raczej biernym obserwatorem procesu, na który masz niewielki wpływ. Aport ma zabezpieczyć Cię i Twój majątek, dlatego dla własnego bezpieczeństwa skorzystaj z pomocy księgowej oraz radcy prawnego, którzy mają doświadczenie w takich operacjach.

4. Jest to rozwiązanie tańsze, niż myślisz

Nie zawsze lepsze jest wrogiem dobrego. Podobnie nie zawsze koszt wdrożenia nowych i nieznanych Ci do tej pory rozwiązań okaże się onieśmielający. Jeżeli współpracujesz z zaufaną księgową, która miała do czynienia z aportami, możesz liczyć się jedynie z dodatkowymi kosztami, gdy przekroczysz limit godzin w swoim abonamencie.

Na podstawowe koszty aportu składają się:

  • koszt rejestracji spółki, do której wniesiesz działalność aportem: minimalny kapitał zakładowy 5 000 zł (w przypadku spółki z o.o.), koszty związane z rejestracją spółki 350 zł (przy rejestracji przez internet), podatek (od czynności cywilnoprawnej w przypadku spółki z o. o. o najniższym kapitale) 24 zł.
  • taksa notarialna od dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym lub aktu notarialnego, dokumentującego aport. Wynagrodzenie notariusza określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Są to stawki maksymalne, a wysokość taksy za wniesienie przedsiębiorstwa aportem będzie uzależniona od wartości firmy wskazanej w aporcie.
Przykład: przy wartości przedsiębiorstwa ok. 300 000,00 zł 
maksymalna taksa notarialna wyniesie 1970 zł + VAT (23%)
  • podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC), który stanowi 0,5% wartości Twojej firmy – wnoszonego do spółki wkładu niepieniężnego (aportu)
W naszym przykładzie będzie to kwota 1 500 zł (300 000,00 zł x 0,5%)
Uwaga! Obowiązek zapłaty podatku obciąża spółkę.
  • zmiany w KRS w związku z koniecznością podwyższenia kapitału w spółce na skutek wniesienia przedsiębiorstwa aportem – 350 zł

5. To niedoceniany sposób na bezpieczną kontynuację Twojej działalności

Aport umożliwia bezpieczne kontynuowanie działalności, ale już nie bezpośrednio przez Ciebie, we własnym imieniu. Od momentu wniesienia swojej jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki, to ona jest kontynuatorem Twojej działalności. Nie wyzbywasz się jednak swojego statusu przedsiębiorcy. Aport tworzy lub powiększa majątek spółki, w którym obejmiesz udziały jako wspólnik. Naturalną koleją rzeczy będzie także objęcie przez Ciebie funkcji prezesa zarządu spółki lub spółki-wspólnika decydującego o prowadzeniu spraw spółki. Powiększony o aport majątek spółki daje Ci jako wspólnikowi prawo do udziału w jej zyskach.

6. Aport przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu

Mówią, że pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Pewne jest też to, że jak na razie wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wniesienie aportu nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT szczególnie wtedy, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Wynika to z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowi on, że przepisów ustawy nie stosuje się, między innymi, do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Też zastanawiasz się, dlaczego o takich rzeczach nie mówi się przedsiębiorcom?

7. Brak przerwy w ciągłości Twojej firmy

W punkcie 2 napisałam, że to Ty decydujesz o dacie, w której wniesiesz swoją działalność aportem. Do dnia aportu działasz tak jak do tej pory – jako jednoosobowy przedsiębiorca. Od następnego dnia – jako spółka. Najlepszym rozwiązaniem jest wniesienie firmy do spółki aktywnej, która posiada numer NIP, REGON. Nic nie powstrzymuje Cię wówczas w działaniu. Aby formalnościom stało się zadość, wniesienie aportu do spółki, podwyższenie kapitału oraz objęcie nowych udziałów musisz zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowy – rejestru, w którym widnieje utworzona przez Ciebie spółka.


Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i przybliżył Ci znaczenie aportu przedsiębiorstwa – jednoosobowej działalności gospodarczej. A może to Twoje pierwsze zetknięcie z aportem?

Czekam na Twój komentarz 🙂

Znasz kogoś, komu ten artykuł może pomóc? Podziel się linkiem lub udostępnij artykuł w swoich mediach społecznościowych.

Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka lub myślisz o wniesieniu swojej firmy aportem do spółki, zapisz się do newslettera. Dzięki temu nie przegapisz nowego artykułu, w którym za darmo dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, zdobytym w trakcie pomocy przedsiębiorcom we wnoszeniu ich działalności gospodarczej aportem do spółki.

Zapisz się do newslettera aby odebrać DARMOWY EBOOK:

Przeniesienie działalności gospodarczej do spółki
w 11 krokach

Dodaj komentarz