Do jakiej spółki warto przenieść działalność gospodarczą?

5/5 - (1 vote)

Temat typów spółek, do jakich warto wnieść firmę prowadzoną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wygrał z typami branż, w których warto wziąć pod uwagę aport.
W ostatnim artykule wspomniałam, że działalność gospodarcza może zostać wniesiona do każdej spółki.

Nie do każdej spółki warto wnieść przedsiębiorstwo aportem. Dlaczego?

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki to obok przekształcenia metoda pozwalająca na zmianę formy działalności, w trakcie jej prowadzenia. Jeżeli planujesz kontynuować działalność gospodarczą w formie spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, jawnej itp., stoisz przed jedną z ważniejszych decyzji biznesowych.

Jak podjąć trafną decyzję co do wyboru typu spółki i jak się do niej przygotować?

W tym wpisie nie ma miejsca na opisywanie poszczególnych typów spółek. Jest kilka kapitalnych blogów na temat każdego typu spółki, który się tutaj pojawi – ale o moich poleceniach więcej będzie w kolejnym artykule.

Podejmując decyzję o rodzaju spółki, do której wniesiesz działalność gospodarczą aportem, powinieneś celować w typ spółki, który zapewni:

1. trwałe oddzielenie majątku firmowego od prywatnego

2. zabezpieczenie majątku prywatnego, czyli brak odpowiedzialności majątkiem prywatnym za długi spółki

3. kontynuowanie działalności w typie spółki, który pozwoli Ci na korzystanie z zysków, niezależnie od tego czy zależy Ci na bieżących wypłatach, czy reinwestowaniu w Twój biznes

Te trzy punkty muszą być spełnione łącznie. Dlaczego?

W przeciwnym wypadku zmiana formy prawnej okaże się czasochłonnym, kosztownym (także w skutkach) i niewartym zachodu zamierzeniem biznesowym.
Poniżej zestawienie trzech najczęstszych typów spółek, które nie tylko najczęściej pojawiają się podczas rozmów z przedsiębiorcami, ale które są najczęściej wyszukiwanymi spółkami w wyszukiwarce Google obok słowa „Aport”. Tego drugiego powodu nie mogłam zignorować.Wydawałoby się, że wniesienie przedsiębiorstwa do każdej ze spółek spowoduje oddzielenie majątku prywatnego od firmowego. W przypadku spółki z o. o. oraz spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., rzeczywiście tak jest. Przyjrzyjmy się jednak spółce jawnej.

W sytuacji, w której wierzyciel spółki nie będzie w stanie uzyskać zapłaty swojej należności od spółki, odpowiedzialność spadnie na wspólników spółki (jest to odpowiedzialność pomocnicza). W takiej sytuacji każdy wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem – a więc także prywatnym

.Jak to działa w praktyce? Jeżeli wierzyciel wygrał sprawę w sądzie przeciwko spółce jawnej i ma już prawomocny wyrok/nakaz zapłaty, nie musi wytaczać oddzielnego postępowania sądowego przeciwko jej wspólnikom. Wystarczy, że wniesie o nadanie tzw. klauzuli wykonalności (pieczęci uprawniającej do prowadzenia egzekucji przy pomocy komornika). Postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności toczy się bez udziału wspólnika spółki jawnej, a wierzyciel w ciągu 2 tygodni uzyskuje możliwość prowadzenia egzekucji z całego (także prywatnego) majątku wspólnika. Takie postępowanie trudno zablokować i wspólnik praktycznie nie ma możliwości obrony.

Ty – czyli wspólnik. Jaka będzie Twoja rola w każdym z przedstawionych typów spółek

O wspólniku w spółce jawnej napisałam już całkiem sporo. Wystarczająco, aby odradzić Ci ten typ spółki, jako docelowy model Twojego nowego biznesu.

Z poprzedniego wpisu dowiedziałeś się, że przedsiębiorstwo może być wkładem niepieniężnym, który można wnieść do spółki. Wniesione aportem przedsiębiorstwo staje się majątkiem spółki. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną i może posiadać i nabywać majątek. Przedsiębiorstwo stając się majątkiem spółki, zostaje trwale oddzielone od majątku przedsiębiorcy. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem w żadnym wypadku. Spółka z o. o. jest zatem skuteczną tarczą, która chroni prywatny majątek.

A co w przypadku, jeżeli wspólnik zasiada w zarządzie?

Pamiętam okres, w którym Internet pękał w szwach od artykułów, które idealizowały spółkę z o.o. Był to także czas prosperity w zakładaniu spółek na tzw. słupa. Nikt jednak wtedy nie mówił o odpowiedzialności członków zarządu, którzy bardzo często są…. no właśnie wspólnikami. Jest to sytuacja, w której w jednej osobie zbiegają się dwie podstawy odpowiedzialności. Z tytułu bycia wspólnikiem – odpowiedzialność osobistym majątkiem za długi spółki jest wykluczona. Inne zasady występują w przypadku członków zarządu. Jeżeli postępowanie komornicze wobec spółki zostanie umorzone z powodu braku majątku, odpowiedzialność za zobowiązania spółki spada na członków jej zarządu. Zanim jednak stwierdzisz, że sytuacja wydaje Ci się znajoma i łudząco podobna do sytuacji wspólnika spółki jawnej, poczekaj chwilę. Istnieje bowiem furtka. Jest nią terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Zasiadanie w zarządzie spółki z o.o. to nie prowadzenie budżetu domowego lub łatwy sposób na wysoką pensję, dlatego musisz być czujny i liczyć się z odpowiedzialnością.
Spółka z o. o. to model biznesowy, w którym masz wpływ na to, czy będziesz ponosić odpowiedzialność za jej zobowiązania i jaki może być zakres tej odpowiedzialności. Jeżeli oczekujesz 100% zysku przy braku odpowiedzialności, obawiam się, że żaden model nie spełni Twoich oczekiwań.

Taki hurraoptymizm minionych lat powoduje obecnie, że firmy obawiają się współpracy z mikro spółkami z o. o. i komandytowymi, w których komplementariuszem jest spółka z o. o. Tymczasem coraz więcej przedsiębiorców dostrzega, że biznes nie kończy się na jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do ewidencji CEIDG.

W spółce komandytowej, w której komplementariuszem jest sp. z o. o., występujesz w roli tego drugiego wspólnika – komandytariusza. Twoja odpowiedzialność ograniczona jest to określonej (ustalonej przez Ciebie) kwoty – sumy komandytowej. To górna i maksymalna granica odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Po przeniesieniu działalności gospodarczej do spółki zwiększa się Twój wkład. Przekracza on wspomnianą sumę komandytową. Co to oznacza? Twój majątek prywatny jest całkowicie bezpieczny. Tylko w sytuacji niedoboru – gdy Twój wkład do spółki ma niższą wartość niż ustalona suma komandytowa, odpowiadasz do wysokości tego niedoboru.

Przykład: suma komandytowa wynosi 10 000 zł
Twój wkład do spółki ma wartość 7 000,00 zł
Do jakiej kwoty ponosisz odpowiedzialność ?
Odpowiedź: 3 000,00 zł czyli różnica: SUMA KOMANDYTOWA – WNIESIONY WKŁAD

Jeżeli zamierzasz przenieść swoją działalność gospodarczą do spółki z o.o. lub spółki komandytowej Twoim obowiązkiem będzie prowadzenie pełnej księgowości. W przypadku spółki jawnej nie ma takiego obowiązku.

Mówi się, że w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oglądana jest każda złotówka. Faktycznie transparentności sprzyja prowadzenie pełnej księgowości. Będąc wyłącznie wspólnikiem w spółce z o. o., możesz liczyć jedynie na dywidendę (pod warunkiem, że spółka wypracuje zysk). Nie musisz czekać całego roku, masz prawo do pobierania zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Musisz jednak liczyć się z tym, że pieniędzy faktycznie dostaniesz mniej. To za sprawą podwójnego opodatkowania. Najpierw dochód spółki opodatkowany jest na poziomie spółki podatkiem dochodowym CIT ( 9% lub 19%). A od wypłaconej dywidendy musisz zapłacić podatek dochodowy (PIT) – w wysokości 19%. Przeniesienie zysku na tzw. kapitał zapasowy utworzony w spółce pozwala na uniknięcie zapłaty podatku.

Szersze możliwości daje pełnienie funkcji w zarządzie spółki. Wypłaty mogą być dokonywane jako wynagrodzenie, premie i nagrody pieniężne.

Zarówno w spółce jawnej i komandytowej (w odniesieniu do komandytariusza) nie powstaje problem podwójnego opodatkowania. Spółka komandytowa daje wspólnikom dużo swobody, jeżeli chodzi o udział w zyskach spółki. Komandytariusz przy minimum, a nawet braku odpowiedzialności może korzystać niemalże z całości zysków, które wypracuje spółka.

PODSUMOWANIE

Spółka z ograniczoną odpowiedzialności oraz spółka komandytowa, w której  komplementariuszem jest spółka z o. o., to typy spółek, do których warto wnieść działalność gospodarczą aportem. Każda z nich stwarza tarczę ochronną dla prywatnego majątku i przede wszystkim oddziela majątek prywatny od majątku firmy. W przypadku obydwu spółek konieczne stanie się prowadzenie pełnej księgowości. Każda ze spółek pozwala na reinwestowanie wypracowanego zysku. Spółka z o. o. wręcz wymusza pozostawienie zysku w spółce i przeznaczenie go na tzw. kapitał zapasowy, w zamian za brak podwójnego opodatkowania.

A może Twoim zdaniem w tym zestawieniu powinna znaleźć się inna spółka? Czekam na Twój komentarz.

Jeżeli wiesz, że ten temat zainteresuje Twoich znajomych lub rodzinę, podziel się z nimi linkiem lub udostępnij artykuł w swoich social mediach.

Zapisz się do newslettera aby odebrać DARMOWY EBOOK:

Przeniesienie działalności gospodarczej do spółki
w 11 krokach

2 komentarze do “Do jakiej spółki warto przenieść działalność gospodarczą?”

Dodaj komentarz