POLSKI ŁAD – czy jednoosobowa działalność podzieli los spółki komandytowej?

Rate this post

Podatkowy Polski Ład od kilku miesięcy paraliżuje przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czy jednoosobowej działalności gospodarczej grozi zepchnięcie na margines, podobnie jak stało się to ze spółkami komandytowymi po ostatniej zmianie przepisów? 

Pierwszy szkic tego artykułu powstał w kwietniu, jednak zmiany w założeniach Polskiego Ładu pojawiające się średnio raz na dwa tygodnie, dosyć długo powstrzymywały mnie przed publikacją. Pomimo że projekt ustawy jest już procedowany w senacie, to nie ostatni dzwonek na podejmowanie stanowczych decyzji o przyszłej formie działalności. Przynajmniej dla większości. Zatem zanim dasz się ponieść mądrości tłumu, który nawołuje do przekształcenia w spółkę lub przeniesienia działalności za granicę, spróbuj ocenić, czy rzeczywiście Twoja firma jest na to gotowa. O sygnałach, że nadszedł czas na przesiadkę z działalności na spółkę pisałam w TYM ARTYKULE. 

Zmiana formy opodatkowania czy prowadzenia firmy?

Widmo kolejnego obciążenia przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub  ryczałt, wywołało szeroką dyskusję. A jak wiadomo, ile zmian tyle pomysłów na uniknięcie ich skutków.

Czy szykuje nam się masowy ruch wśród przedsiębiorców? Wszystko wskazuje na to, że tak. W realiach polskiej przedsiębiorczości zmiana formy prawnej prowadzonej działalności nie jest czymś powszechnym. Wchodzące w życie zmiany mogą jednak przyspieszyć proces, który moim zdaniem powinien być czymś naturalnym. Nie zrozum mnie źle – nie popieram założeń Polskiego Ładu, ani sposobu jego wprowadzania. Nieoddzielnie struktury firmy od jej właściciela prowadzi jednak do wielu patologii, widocznych zwłaszcza w branży budowlanej i deweloperskiej. Możemy się obrażać na Polski ład i kontestować sens i logikę przepisów. Jednak chcąc nie chcąc będziemy musieli się w nim odnaleźć i nauczyć funkcjonować.

To, co dobre wydaje się być już za nami, dlatego dzielę się z Wami sprawdzonymi propozycjami rozwiązań, nad którymi warto się zastanowić przed wejściem w życie zmian – rzutem na taśmę, na koniec roku.

Aport działalności gospodarczej do spółki

Jest to rozwiązanie mi najbliższe, na temat którego znajdziesz tu najwięcej aktualnych informacji. Nie jest to sposób, który zadowoli każdego. Działalność gospodarcza, czyli przedsiębiorstwo (lub też jego zorganizowana część) może zostać wniesione do spółki.  Osobowej: jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub kapitałowej: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, prostej spółki akcyjnej. Przedsiębiorstwo prowadzone w formie JDG posiada tzw. zdolność aportową i może być wkładem niepieniężnym. W zamian przedsiębiorca – wspólnik, obejmie odpowiadającą wartości przedsiębiorstwa liczbę udziałów spółkowych. 

Wypada wspomnieć tutaj o spółce z o.o., która jest najczęstszym wyborem, zwłaszcza po nieformalnym wyeliminowaniu spółek komandytowych z obrotu. Jednak i tutaj przepisy Polskiego Ładu przykręcą śrubę.

Spółka z o.o. – nadal dobry następca JDG

Spółka z o.o. cieszy niesłabnącą popularnością jako następca jednoosobowej działalności, pomimo podwójnego opodatkowania dywidendy (podatkiem CIT dochodów uzyskiwanych przez spółkę, oraz podatkiem PIT dochodu wspólnika  wypłacanego w formie dywidendy). Pamiętaj, że dywidenda to nie przymus. Nadal istnieje sporo sposobów na jednokrotnie opodatkowanie „wyciągnięcie” pieniędzy ze spółki z o.o. Zmieni się to w 2023 r., od kiedy zaczną obowiązywać przepisy o tzw. Ukrytej dywidendzie. 

Biorąc pod uwagę niewielki koszt rejestracji spółki oraz łatwość założenia (przez Internet), nadal jest to forma prawna warta uwagi. Jej zaletą jest przede wszystkim ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki i oddzielnie majątku od osoby przedsiębiorcy. Dochody spółki opodatkowane są podatkiem CIT – od osób prawnych ponieważ spółka posiada osobowość prawną. CIT występuje w dwóch stawkach: 9% i 19% i warunkowany jest m.in. wysokością przychodów. 

Czy wnosząc swoją działalność do spółki z o.o. aportem, załapiesz się na mały CIT? Tak, ale nie od razu. Stawki 9% nie może zastosować w roku rozpoczęcia działalności oraz w roku następnym spółka, do której wniesiony został wkład niepieniężny (aport) w postaci: prowadzonego przez przedsiębiorcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Po upływie tego czasu, jeżeli spełniasz kryteria przychodowe – jak najbardziej możesz korzystać z niższej stawki opodatkowania!

Działalność może zostać wniesiona do spółki, w której jest większa ilość wspólników, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie obciążenia wspólników składkami ZUS. Przestrzegam jednak w tym miejscu, że oszczędność na składkach nie powinna być jedynem motywem przejścia na spółkę.

Czy działalność można wnieść do innego typu spółki? Jak najbardziej! Nie do każdej jednak warto.

Przekształcenie w spółkę z o. o. lub akcyjną

Aport nie dla każdego będzie najlepszym rozwiązaniem z powodów, które opisałam w TYM ARTYKULE. Przekształcenie to proces dłuższy, nieco bardziej skomplikowany i kosztowny. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak u tych przedsiębiorców, którym zależy za zachowaniu ciągłości działalności, zwłaszcza pod kątem historii finansowej. Drugą grupą będą Ci, którym zależy na przeniesieniu na spółkę posiadanych koncesji, licencji, zezwoleń lub praw z decyzji. 

Podobnie jak przy aporcie, spółka przekształcona będzie czasowo wyłączona z możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki CIT. Okres ten dotyczy roku rozpoczęcia działalności oraz roku następnego. Misisz jednak pamiętać, że jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona wyłącznie w spółkę jednoosobową (z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcyjną). Pociąga to za sobą obowiązkowe podleganie składkom ZUS przez wspólnika. Sprzedaż lub darowizna jednego udziału nie uratuje sprawy, ponieważ ZUS urządza polowanie na wieloosobowe spółki o takich konstrukcjach,  stwierdzając pozorność , co w efekcie oznacza obowiązek uregulowania składek wstecz. 

Zamknięcie działalności gospodarczej i rejestracja spółki

Zaletą powyższych rozwiązań jest to, że spółka staje się bezpośrednim lub pośrednim kontynuatorem działalności przedsiębiorcy. Mimo nowej formy prawnej, numeru NIP. REGON i KRS, możliwe jest zachowanie wypracowanego przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności w formie spółki. Jeżeli jednak działalność do tej pory nie miała dużych rozmiarów. Nie został wypracowany znaczny majątek, a środki trwałe mają niewielką wartość, warto rozważyć wygaszenie działalności i rejestrację spółki. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania od samego początku z preferencyjnej stawki CIT – 9% w przypadku spółki z o.o., komandytowej, komandytowo-akcyjnej czy prostej spółki akcyjnej. 

Przed końcem roku czeka Cię wieczór z kartką papieru lub arkuszem, na którym rozpiszesz planowane przychody i koszty na następny rok. W sieci dostępnych jest coraz więcej tzw. kalkulatorów polskiego ładu. Dowiesz się dzięki temu, o ile wzrosną obciążenia związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu i czy w Twoim wypadku wystarczy zmiana formy opodatkowania. Może okazać się, że jedynie zmiana formy prowadzenia biznesu poprzez aport lub przekształcenie pozwoli Ci w dłuższej perspektywie zyskać, a na pewno nie stracić. 

Moim zdaniem jednoosobowa działalność gospodarcza nie zostanie zepchnięta na taki margines jak miało to miejsce w przypadku spółek komandytowych. Nadal jest to atrakcyjna forma prowadzenia biznesu na start, która do pewnego momentu będzie się opłacać. Polski ład wymusi jednak na tych, którzy osiągają większe zyski, poszukiwanie bardziej atrakcyjnej i bezpiecznej formy prowadzenia działalności. Może dzięki temu aporty i przekształcenia zyskają na atrakcyjności, a przynajmniej przestaną być demonizowane? Przekonamy się. 

Jeżeli chciałbyś skonsultować któryś z przedstawionych sposobów przeniesienia działalności do spółki, skorzystaj z formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.

Jak zawsze zachęcam Cię do zostawienia komentarza pod wpisem i podzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie Polskiego Ładu. 


Zapisz się do newslettera aby odebrać DARMOWY EBOOK:

Przeniesienie działalności gospodarczej do spółki
w 11 krokach

Dodaj komentarz